Interpon Home Page
Interpon Home Page

HLAVNÍ MENU

Vyberte produkt/sekci

Kontaktní informace

Akzo Nobel Coatings CZ, a.s.
Podvihovská 12/304
747 70 Opava 9 - Komárov
Česká republika

Tel.: +420 553 692 111, 123
Fax.: +420 553 692 455
E-mail: czech@interpon.com
 

Interpon D Brilance

alt

Na pole architektury vstoupil nový, zářivě metalický produkt, který byl na trh uveden největším dodavatelem práškových nátěrových hmot pro architekturu na světě. Interpon D Brilliance, společnosti AkzoNobel, byl představen v říjnu, a to jako jednovrstvý nátěr metalického vzhledu s vysokou kvalitou, jenž splňuje všechny požadavky AAMA, Qualicoat, GSB.

Z důvodu vytvoření patřičného metalického efektu, zahrnuje kolekce Interpon D Brilliance také část globální řady Interpon D1000 v její "zelenější" podobě, přičemž je ovšem zachována vysoká kvalita výkonnosti a barevnosti nátěru dle standardů společnosti AkzoNobel Powder Coatings.

"Až doposud se dalo dosáhnout zářivě metalického povrchu pouze prostřednictvím tekutého nátěru (PVDF) nebo dvouvrstvého práškového systému, který se skládá ze základní vrstvy zajišťující metalický efekt a z transparentního ochranného laku, jenž tvoří vrchní vrstvu", říká Jean-Paul Moonen, Marketingový ředitel pro architekturu divize Akzo Nobel Powder Coatings. "Princip jednovrstvé práškové nátěrové hmoty s metalickým efektem byl založen na částicích slídy, pomocí které však nelze dosáhnout požadovaného jasu". Interpon D Brilliance nyní nabízí jednovrstvý nátěr se zářivým metalickým efektem, který je účinnější, než již zmiňovaný dvouvrstvý práškový systém, a zároveň daleko zářivější než původní jednovrstvý práškový nátěr s metalickým efektem, přičemž je daleko "ekologičtější" než jeho tekutá varianta.

Několik informací o produktu Interpon D Brilliance

Zkuste si vybavit nějakou světovou ikonou designu: Guggenheimovo museum v Bilbau Franka Gehryho, japonský superrychlý vlak nebo Aston Martin Jamese Bonda. Všechny tyto objekty mají radikálně odlišný design i funkce, nicméně jednu jedinou věc mají společnou: nápadný, metalický třpyt. Zdá se, že zářivý barevný odstín podtrhuje oslnivost designu. To vše evokuje sílu, moc, čistotu a svěžest - zkrátka něco zvláštního, futuristického, nákladného.

Také barevný odstín je jedna z viditelných vlastností. Vzhledem k tomu, že se naše města stávají stále více přecpanými, neustále narůstá změť budov, lidí, reklamních ploch a pouličního vybavení, pokoušejí se architekti a projektanti zaujmout naši pozornost a snaží se navrhovat budovy, které jsou nápadnější díky jejich tvaru, výšce, monumentálnosti nebo barevnosti.

Krátce řečeno, architektura je stále komplexnější a vytlačuje městské budovy vystavěné v "klasickém stylu". Jako příklad nám může sloužit tzv. Ptačí hnízdo - Olympijský stadion v Pekingu či Muzeum islámského umění v Dauhá, uznávaného architekta I. M. Peie, které ztělesňuje opravdové ztotožnění s duchem místa. Tyto budovy se staly ikonami, jsou nezapomenutelné. Zářivý, metalický nátěr povrchu odráží a zároveň doplňuje základní ideu. Nicméně i zde jsou hlavní požadavky: vysoká kvalita, náročná specifikace, zkrátka neexistuje standardní metalický prášek v konvenčním pojetí, který by splňoval všechna tato kritéria. Lépe řečeno, doposud neexistoval. Ale to bychom v našem příběhu předbíhali.

Tradičně lze dosáhnout metalického efektu dvěma způsoby: prášková nátěrová hmota s částicemi slídy (vysoce odolná vůči vlivům okolního prostředí, nízká úroveň jasu) nebo prášková nátěrová hmota na bázi hliníkových pigmentů (vysoká úroveň jasu, slabá odolnost vůči vlivům okolního prostředí). Nicméně ve skutečnosti byly obě varianty pouze jakýmisi kompromisy. Existuje samozřejmě ještě další řešení, a tím je druhá vrstva transparentního laku, která by chránila hliníkové pigmenty v první vrstvě metalického nátěru. Ovšem stinnou stránkou tohoto systému jsou zvýšené náklady na suroviny, čas, pracovní sílu i energie (stejný díl musí projít aplikačním a vypalovacím procesem dvakrát). A navíc, zvýšené emise CO2 z déletrvajícího vypalovacího procesu mohou negovat některé z environmentálních výhod, které práškové nátěrové hmoty bezesporu mají (žádná rozpouštědla, žádné škodlivé látky, minimum odpadů, nízká spotřeba energie). Celková bilance? Vyšší náklady na vyprodukovaný díl.

alt

Pátrání po práškové nátěrové hmotě s metalickým efektem, která by byla jednovrstvá, zářivě lesklá a zároveň vysoce odolná, se pro laboratoře, které se zabývají výzkumem a vývojem v oblasti práškových nátěrových hmot, stalo doslova hledáním "Svatého grálu". Ne jinak tomu bylo v laboratořích společnosti AkzoNobel. " Od zákazníků neustále přicházely další a další požadavky na jednovrstvý nátěrový systém s metalickým efektem. A to byla velká výzva", říká Graeme Bell, Technický koordinátor pro tržní sektor. "Věděli jsme, že pokud chceme dosáhnout opravdu zářivého efektu, musíme použít hliníkový pigment. Ale hliník je málo odolný vůči působení chemických látek, například vůči účinkům kyselého deště. Ten je schopen poškodit pigmenty tak, že metalický povrch ztrácí "jiskru" a nátěr vykazuje celkovou ztrátu lesku nebo výskyt tmavějších skvrn. Potřebovali jsme vyvinout práškovou nátěrovou hmotu s vysokou chemickou odolností. Proto jsme hledali způsob, jak ochránit hliníkový pigment´".

alt

Toto hledání se stalo společným úkolem dodavatelů hliníkového pigmentu a technologů z řad odběratelských společností. Úkolem dodavatelů bylo najít způsob ochrany této nepředstavitelně choulostivé suroviny tak, aby byla odolná vůči vnějším vlivům i bez případné ochrany další, transparentní vrstvy. Oproti tomu úkolem vědců ze společnosti AkzoNobel bylo vyvinout technologii, která by ochránila tento pigment v průběhu výrobního procesu práškové nátěrové hmoty.

Tato "vodotěsnost" byla rozhodující vlastností, pokud by barva měla splňovat přísné architektonické standardy běžné ve stavebním průmyslu, které testují konzistenci a stálost produktu v těžkých podmínkách okolního prostředí. "Testy jsou velmi agresivní", podotýká Bell. " Každý produkt musí projít testy ve třech klíčových oblastech: test maltou, Kesternichův odolnostní test a test na poškození UV zářením."

Test maltou simuluje napadení povrchu alkalickými látkami. Kesternichův test, nebo-li test oxidem siřičitým, simuluje zrychlené rozežírání povrchu v prostředí kyselých dešťů. Poslední, UV test, se zaměřuje na odolnost povrchu vůči UV záření a stálost barevného odstínu pod vlivem silného a dlouhotrvajícího slunečního světla.

Tyto klíčové testy byly provedeny v místní laboratoři, přičemž před dalšími zkouškami a vyhodnoceními byly uskutečněny nezávislými, autorizovanými laboratořemi testy na antikorozní výkonnost, jako např. testy v solné mlze.

První produkt, který vyhověl tomuto náročnému testování ve shodě s průmyslovými standardy čínského trhu, byl Interpon D1800. Na trh byl uveden začátkem roku 2009 a byl s úspěchem použit při realizaci nového Hotelu Sheraton v letovisku Qiandao Lake, v provincii Zhejiang, na jihovýchodním pobřeží Číny. Tato prášková nátěrová hmota nyní byla nahrazena Interponem D Brilliance s metalickým efektem, který ještě lépe splňuje přísné specifikace architektonického průmyslu v Evropě, jako např. standardy Oualicoat, díky čemuž bude v letě 2010 uvedena na trh řada šesti barevných odstínů, které by měly být běžně k dispozici.

Společnost AkzoNobel věří, že na trh přichází s průlomovým produktem. "Zatím na trhu není obdobný jednovrstvý produkt s metalickým efektem, který by disponoval tak vysokým jasem, vyhověl všem přísným kritériím stavebního průmyslu a zároveň by byl odolný vůči nepřízni počasí a okolních podmínek," říká Russell Deane, Manažer pro tržní sektor architektury a nábytku společnosti AkzoNobel. Jako typické koncové využití tohoto produktu vidí objekty ve "vysoce frekventovaných oblastech" - jako např. fasády budov, balustrády, obkládací panely či dveřní a okenní rámy prestižních projektových budov. Může se jednat o nákupní střediska, kancelářské budovy nebo hotelové komplexy.
 


tisková verze Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk


Interpon