Interpon Home Page
Interpon Home Page

HLAVNÍ MENU

Vyberte produkt/sekci

Kontaktní informace

Akzo Nobel Coatings CZ, a.s.
Podvihovská 12/304
747 70 Opava 9 - Komárov
Česká republika

Tel.: +420 553 692 111, 123
Fax.: +420 553 692 455
E-mail: czech@interpon.com
 

Kolekce Futura 2006-2009

altKolekce Collection Futura společnosti AkzoNobel je orientována na design. Tato nová řada architektonických práškových nátěrových hmot byla vytvořena tak, aby plně odpovídala novým trendům současné architektury a byla v souladu s příslušnými evropskými normami.  Z estetického hlediska je cílem Collection Futura stát se první volbou architektů z hlediska ochrany a dekorace kovových stavebních prvků.

Již v dřívějších dobách se barvy používaly k dekorování materiálů a povrchů, počínaje archeologicky zajímavými jeskynními malbami z doby kamenné, přes Michelangelovu úžasnou výzdobu stropu v Sixtinské kapli a konče moderními nákupními centry s jasně barevnými fasádami.

Ve starověkém Řecku bylo použití barev většinou omezeno na sochy a pomníky, a v západním světě to byli až Římané, kterým se přičítá, že jako první začali používat barvy k dekoraci. Římané měli v oblibě světlé barvy zesvětlující jejich místnosti s malými okny, a dekorativní mozaikové podlahy ukazující na jejich postavení ve společnosti. 

V dnešní době, kdy jsou nátěrové hmoty často aplikovány ryze z praktických důvodů – v teplých podnebních oblastech jsou budovy natírány na bílo, aby odrážely slunce a ocelové konstrukce jsou lakovány, aby byly chráněny před korozí – je ve většině případů hlavní funkce nátěru estetická.

Obvykle jsou lakována dvě venkovní místa budovy – zdi (kamenné zdi, omítnutí či kovové opláštění) a nosné konstrukce prosklených prostor a dveří, až se jedná o tradiční jednotlivé rámy, nebo fasádní panely.

Ve většině moderních budov sloužících jako obchodní, maloobchodní prostory nebo vícepodlažní bytové domy jsou použity okenní rámy z hliníku. Tradiční okenní rámy ze dřeva začnou bez pravidelné péče a obnovování nátěrů degradovat a musí být časem vyměněny. Naopak, hliník nalakovaný práškovou nátěrovou hmotou, vykazuje známky koroze jen ojediněle.

Stejně jako v případě barevných trendů v automobilovém průmyslu směřovala v posledním desetiletí tendence v architektuře k metalickým úpravám – původně se jednalo pouze jen o nevýrazné odstíny šedé barvy.

Avšak zájem o tyto barvy vedl k vytvoření širší barevné škály zahrnující odstíny červené, modré a zelené barvy, a časem také k poskytování delších záruk na tuto specifickou konečnou povrchovou úpravu.  Současné kolekce speciálních fasádních konečných povrchových úprav se zakládají na předpovídání životních a módních trendů.

alt

Současná kolekce speciálních konečných povrchových úprav pro fasádní práškové nátěrové hmoty společnosti AkzoNobel, kolekce Futura Collection 2006 – 2009, využívá při výběru a seskupení barev do komplementárních skupin odborných znalostí agentury Perclers Paris.

Na základě těchto témat vytvořila společnost Akzo Nobel paletu 48 konečných povrchových úprav vyjadřujících současný barevný trend, s cílem nabídnout architektovi škálu „slušivých barev“ kombinujících kovové, polomatné a lesklé konečné úpravy v trojrozměrné masivnosti s „pískovanou“ povrchovou úpravou vytvářející vzhled „litého“ kovu.
 

alt

Collection Futura nabízí 3 druhy konečné povrchové úpravy:

Hladké a metalické odstíny s lesklým, saténovým nebo matným efektem a proměnlivým leskem dodávajícím neobvyklý pocit pohybu na základě změny zdroje světla (slunce, pouliční osvětlení ...). 

Hmatatelné efekty přidávající hodnotu původnímu materiálu, tj. kovu jako po opracovaní pískováním.

Smíšené efekty” originální kombinace barev propůjčující neobvyklý dekorativní efekt.

Kromě cíle zachovat estetické rozměry kolekce Collection Futura je cílem společnosti AkzoNobel snižovat škodlivé účinky práškových nátěrových hmot na životní prostředí (práškové nátěrové hmoty neobsahují rozpouštědla); konečné povrchové úpravy z nové kolekce Collection Futura jsou recyklovatelné během aplikace, a to významně snižuje množství odpadu.

Mimo to jsou konečné povrchové úpravy z nové kolekce vyrobeny pomocí technologie Ultra Durable zajišťující dlouhodobou odolnost. Interpon D2525 je ultra-odolná prášková nátěrová hmota na bázi pryskyřičného systému testovaného 5 let v atmosférických podmínkách Floridy; Interpon D2525 byl také první práškovou nátěrovou hmotou schválenou v souladu se specifikacemi normy Qualicoat, Class 2.

Interpon D2525 nabízí mimořádnou UV stabilitu. Ve srovnání s běžně odolnými práškovými nátěrovými hmotami si prášková nátěrová hmota Interpon D2525 uchovává lesk až sedmkrát déle a její barevná stabilita je až dvakrát delší.

Na Interpon D2525 poskytována záruka 15 let.

Již v dřívějších dobách byly barvy používány k tomu, aby dodaly návrhům jedinečnost. I když se barevná schémata musí navzájem doplňovat, není potřeba používat pouze neutrální šedé odstíny a plné barvy. Současné kolekce zahrnují širokou škálu odstínů a konečných povrchových úprav odolnějších více, než kdy předtím a jejich cílem je navzájem ladit, vytvářet kontrast a propůjčit jednotlivým stavbám jedinečný vzhled.

Architekti i společnosti vyrábějící nátěrové hmoty stále častěji naslouchají předpovědím trendů a poradcům v oblasti trendů: architekti proto, aby se ujistili, že bude jejich design i po několika letech odrážet aktuální náladu a potřeby a společnosti vyrábějící nátěrové hmoty a materiály proto, aby s časovým předstihem vyvinuly odolné verze takových barev a konečných povrchových úprav. Výsledkem jsou atraktivní a barevné budovy, které odolávají času.
 

alt

Collection Futura
Revoluce v práškových nátěrových hmotách
Článek věnující se problematice speciálních efektů z kolekce Futura
Ve formátu PDF, česky

alt

Podrobná příručka k přípravě podkladu a aplikaci práškových nátěrových hmot
na kovové stavební prvky

formát PDF, českytisková verze Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk


Interpon